Mithat Diker                            Sayfa 1/3

1952’de soğuk bir Aralık günü, Ankara’ya 78 km mesafede ve o zamanların ilçesi Kırıkkale’de dünyaya geldi. Küçükken babasının aldığı oyuncak arabalarla oynadı. 7 Yaşında üç teker bisikleti ile ‘kaymakam yokuşunu’ yanlayarak dönerken İş Sanat okulunun duvarı ile tanıştı. 12 Yaşında babasının şantiyesinde kamyon’ların direksiyonuna geçti. 15 Yaşında yine şantiyeden gizlice aldığı Pick-Up ile Samsun yolundan dönerken babasına yakalandı. 1970’de ehliyetini, evraklara ‘ay ve gün’ yazmayarak 10 ay önce aldı.

1968’lerde başlayan merak, heyecan ve ilgi, çok iyi otomobil kullanma fikriyle birleşti. 70’de ralli’yi ilk kez duydu, 71’de Ege Rallisi’ne katılan yarış otomobillerini arabalı feribotta ilk kez yakından gördü ve dokundu. Aynı gün rahmetli Ali Sipahi ile tanıştı, ilk nasihatları O’ndan aldı.

O yıllar parası yoktu, eş dost otomobili ile yarışmayı planladı. 18 yaşında, Kartal’daki Alpin Kulüp’te abisinin Ford Capri’siyle ‘klasman dışı’ da olsa ilk yarış heyecanını yaşadı. 1972’de babasının Opel Record’unu ‘alışveriş bahanesi ile’ aldı, tulum yerine eşofman üstü, kask yerine ‘itfaiye kaskı’ ile ve ‘hatır-gönül’ koyarak Uludağ Tırmanma’da yarıştı. Faruk Süren’in kazandığı yarışta, ilk kupasını kazandı. Ardından yüksek tahsil için Almanya’ya gitti, orada satın aldığı Fiat Abarth Scorpion’u dönüşünde Türkiye’ye getirdi. 1976’da Escort RS 2000 edindi ve 1977’de Günaydın Rallisi’nde 6 dakika erken cezası almasına rağmen 6’ncı oldu.

1975 Hitit Rallisi’nde, finişe iki etap kala altı takla attı. Kendisi kaza şokunu üzerinden atamadan, aynı yerde İzmirli kadim dostu Necip İrde de yoldan çıkıp yarış dışı kaldı. İkisinin üstüne bir yarışçı daha inince, üçü birarada oldular! 1976’da Günaydın Rallisi’ni 8’nci sırada bitirdi, 78’deki Atatürk Rallisi’nde 3’ncü olup podyum yaptı. Devamı >>>